Kalkınma Bakanı Elvan ve YÖK Başkanı Saraç Konya’da ÜNİKOP Çalıştayına Katıldı

Kalkınma Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu, Üniversitemiz ve KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (KOP) işbirliğinde “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı” Konya’da düzenlendi.

Çalıştayda ilk konuşmayı KOP Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı yaptı. Bostancı konuşmasında KOP Bölge Kalkınma İdaresinin faaliyetlerine değinerek şunları söyledi: “Kalkınma Bakanlığımız öncülüğünde başkanlığımız tarafından 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planı hazırlanmış ve uygulamaya geçilmiştir. Bu kapsamda yürütmekte olduğumuz çalışmalara üniversitelerimiz ve tüm paydaş kurumlarla işbirliği içerisinde devam ediyoruz. Güçlü bir KOP Bölgesi için gerekli olanın üniversitelerimiz, kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve özel sektörün birlikte çalışmasından geçtiğine inanıyorum.”

Üniversitelerimiz 2023 Vizyonuna Destek Veriyor

ÜNİKOP Dönem Başkanı ve Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise; “Üniversitelerimizin beraberce kendilerine yönelik katkıda bulunmak üzere bir araya gelmeleri başlı başına önemli bir etkinliktir. Bunun sürdürülebilir olması ve kendi içerisinde her geçen gün giderek büyümesi daha da önemlidir. Bölgesel kalkınmaya yönelik Sayın Bakanımızın ciddi desteklerini gördük kendilerine teşekkür ediyorum. Yeni YÖK vizyonu ile üniversitelerimizin 2023 vizyonuna destek vermek üzere bölgesel kalkınma sürecinde etkin bir şekilde dayanışma göstererek, birikimlerini paylaşarak, ülkemizin sorunlarına çözüm üretmek üzere bize yeni bir vizyon çizmiş olan Sayın Başkanımızın talebi ile gerçekleşen bu çalıştay verimli ve başarılı bir sürecinin başlangıcı olacaktır. El birliği ile projelerimizi hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Bu konuda ülkemizin hem bölgede hem genelde bütün insanlara yönelik sorunlarını çözme açısından ulusal ve uluslararası düzeyde gelişmeleri takip eden akademik birimlerimiz ile beraberce başarılı ve verimli KOP dönemleri yaşayacağımızı umuyorum. Bunun için de devletimizin desteğini arkamızda hissettiğimizi sevinerek görüyor, çalıştayın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Konya’ya Teknik Üniversite Talimatı

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç da tarihi ve kadim değerleri ile çok sayıda ulema, bilim insanı yetiştirmiş olan Konya’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Saraç; “Ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olma hedefi dikkate alındığında bu hedefe ulaşabilmesi ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkündür. Bu da küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olunmasını gerekli kılmaktadır. Yeni YÖK bu temeller üzerine şekillenmektedir. Çalışmalarımız bu hedefler doğrultusundadır. Yatay büyüme olarak adlandırdığımız büyümeye son yıllarda şahit olduk. Bugün öğrenci sayımız itibariyle Avrupa Yüksek Öğretim alanında 2. en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelinmiştir. Son 10 yılda yaşanan bu büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması nitelik ve kalite bakımından da büyümedir. Sürdürülebilir kalkınmada üniversitelerin yarattığı etki sadece kendi bulundukları çevreye değil yakın coğrafi bölgelere de hızla yayılmaktadır. Üniversitelerin hem küresel gelişmeleri takip ederek küresel olma, hem de bölge ile bağlantı kurarak bölge sorunlarına odaklanarak bölgesel olma eğilimleri ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Saraç konuşmasında, yükseköğretim kurumu olarak KOP bölgesindeki 12 üniversitedeki 4 bin 917 öğretim üyesi ve toplamda 10 bini aşkın öğretim elemanı ile ortak akıl, etkileşim, işbirliği başlıkları çerçevesinde sürdürülebilir bölgesel kalkınma adına gerçekleştirebilecekleri projeleri daha planlı, daha kapsamlı ve hevesle götürebilmek kararlılığını ifade etmek istediklerini kaydetti.

YÖK Başkanı Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’da teknik alanda faaliyet gösterecek yeni bir devlet üniversitesinin kurulması yönünde talimatları olduğunu söyleyerek buna yönelik bir çalışma başlattıklarını da belirtti.

Araştırma Altyapılarının Ölçeğini Büyütmek Zorundayız

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasına başlamadan önce Zentindalı Harekâtında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diledi. Orada barışı sağlamak için, huzuru sağlamak için var olduğumuzu söyleyen Elvan, milletimiz için bunun yapılması gereken bir harekât olduğunun altını çizdi.

Konuşmasında bölgesel ve ulusal kalkınmada üniversitelerin önemine değinen Elvan; “Üniversite sosyal ve ekonomik hayatın içinde olduğu kadar ona yön veren, dönüştüren bir zihniyete kavuştuğu zaman gerçek anlamda görevini ifa etmiş olur. Hükümet olarak üniversitelerimizin kalkınma seferberliğimizde gerekli rolü üstlenmeleri için gerekli adımları attık atmaya da devam ediyoruz. Üniversitelerin topluma hizmet olarak adlandırılan ve eğitim ile araştırma faaliyetlerinde elde ettikleri sonuçları, başta bulunduğu bölge olmak üzere ülke kalkınması için faydaya dönüştürme görevi vardır. Bizim asıl hedefimiz tüm üniversitelerimizde ihtisaslaşmayı sağlamak, yerel ve bölgesel kalkınmaya yönelik katkılarını daha da artırmak. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürüteceğiz. Belirli alanlara odaklanmak, araştırma altyapılarının ölçeğini büyütmek zorundayız. Eğer dünyadaki gelişmiş ülkeler belirli bir konuda 1000 araştırmacı çalıştırıyorsa ben sadece iki veya üç araştırmacıyı belirli bir üniversitede çalıştırarak onlarla rekabet edemem. Biz şunu arzu ediyoruz, güçlü merkezlerimiz olsun bu merkezlerde 3 bin araştırmacımız çalışsın. Bu yönde inşallah önümüzdeki süreçte daha çok çaba sarf edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Elvan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniversitelerimizden en büyük beklentimizin Kampüs duvarlarını kaldırmak ve kampüslerinin beşeri ve fiziki altyapısı ile bir bütün halinde bölgenin hizmetine açmalıdır. Daha açık ifade etmem gerekirse artık Kalkınma Bakanlığı'na fakülte binası gibi taleplerle gelmek yerine bölgenizin sorunlarına çözüm üreten proje teklifleriyle gelmenizi arzu ediyoruz.”

İş ile işgücü arasındaki uyumun sağlanması noktasında hem Kalkınma Bakanlığına hem Yükseköğretim Başkanlığına ve diğer ilgili kurumlara görevler düştüğünü hatırlatan Elvan; “Bir tarafta iş arayan kişiler var diğer tarafta eleman arayıp da o nitelikte eleman bulamayan iş dünyası var. Dolayısıyla bu çarpıklığın giderilmesi noktasında yoğun bir çaba sarf ediyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde daha somut adımlar atacağız.” dedi.

Çalıştay kapanış oturumu ile sona erdi.